У Ризі безкоштовно саджають на велосипеди тимчасово переміщених українців

Просто зараз у столиці Латвії тимчасово переміщені люди з України, які опинились у Ризі через російську військову агресію у своїй країні, можуть безкоштовно вибрати собі велосипед. Місцеві активісти запросили українців сьогодні, 29 березня, з 17:00 до 19:00 до веломайстерні Ērenpreiss за адресою Чака, 90А, де видають уживані та відремонтовані велосипеди.

Тиждень тому, 21 березня, громадська організація у Ризі Pilsēta cilvēkiem («Місто для людей») звернулась у Facebook до підписників «подарувати свій старий велосипед українським біженцям». Ми розпитали активіста цієї організації Карліса Крекіса (Kārlis Krēķis) про цю ініціативу. Карліс працює в Музеї окупації Латвії і багато разів був в Україні до війни, у нього тут багато друзів, у т.ч. серед велоактивістів українських міст.

Усі фото надав Карліс Крекіс (у центрі) з громадської організації Pilsēta cilvēkiem.

— Чому виникла така ініціатива?

Я сам люблю кататися на велосипеді та знаю, що їзда на велосипеді допомагає людині і фізично, і психічно.

Незважаючи на те, що для українських переселенців є певна кількість квитків на безкоштовний проїзд у громадському транспорті Риги, це не найкращий варіант, бо він у нас ходить не дуже часто. Велосипед допоможе українцям вільно пересуватися містом у справах — для роботи, навчання, поїздок з дітьми тощо.

Ті, хто не їздив велосипедом у місті раніше, бояться цього і в Ризі, тому до нас звертаються здебільшого ті, хто любить кататися велосипедом і вже їздили ним містом в Україні.

— Що саме ви робите?

Ми запропонували мешканцям Риги віддати нам свій старий велосипед чи самокат. Ми в процесі збору, уже є понад 50 велосипедів. Деякі велосипеди віддають у хорошому стані, є навіть дуже круті веліки. Деякі треба полагодити, тому нам потрібні волонтери-веломеханіки, які можуть допомогти з ремонтом. Ми вирішили виділити гроші на ремонт, домовилися з веломагазином про те, що він продаватиме нам запчастини за гуртовими цінами. Відремонтовані велосипеди та самокати ми передаємо українцям, які приїхали до Риги через війну в Україні. На дитячі велосипеди попит навіть більший, ніж на дорослі, адже багато хто приїхав з дітьми. Ми також приймаємо в дарунок біговіли для найменших. Можливо, нашу ініціативу підхоплять в інших містах Латвії.

— Хто це придумав?

Ідея з’явилася у нашої громадської організації Pilsēta cilvēkiem («Місто для людей»). Нам уже 6 років, сфери нашого інтересу – це чистота повітря в місті, озеленення, умови для пішоходів та велосипедистів, розвиток громадського транспорту та підвищення безпеки руху. Ми просуваємо створення комфортних умов для пересування велосипедом Ригою. На наші Критичні маси приїжджає по 5-6 тисяч людей.

Для цієї ініціативи ми почали шукати партнерів, щоб знайти місця, де зберігати та лагодити велосипеди для переселенців з України. Нам допомагають веломайстерня Ērenpreiss, приватна компанія Draugiem.lv («Для друзів»), яка володіє місцевою соціальною мережею, недержавна організація Viskaļi (Інститут дизайну якості життя), яка має велику територію, НГО Brīvbode («Вільне тіло») і навіть міський ринок в одному з районів Риги Imantas tirgus.

Цікаво, що дуже активно цією ініціативою займається наша активістка Гуніта, хоча вона навіть не в Ризі зараз. Вона перебуває на Кубі, бо щороку їздить зимувати до теплих країв. Але в нас таке відчуття, що вона в Ризі – щодня дзвонить, організовує, домовляється.

— Як ви шукаєте українців, яким передаєте велосипеди?

Цікаво, що українці в Ризі самі дізналися про нашу ініціативу та активно цікавились можливістю отримати велосипед. Ми зв’язуємося з людьми з України через соцмережі та сайти — офіційні (https://www.ukraine-latvia.com/lv) та неофіційні групи в фейсбуці, наприклад, Gribu palīdzēt bēgļiem («Я хочу допомогти біженцям»). В т.ч. є група, яка об’єднує українців у Ризі, яка існує вже давно — телеграм-канал «Українці в Латвії». Про нашу ініціативу був також сюжет на телебаченні, будуть ще. Якщо хтось зі спільноти U-Cycle опинився зараз у Ризі, просимо звернутися до нас.

Цього тижня у вівторок і четвер починаємо передавати українським переселенцям велосипеди. Хочемо брати в них контакти та просити надсилати нам фото про те, як вони використовують велосипед. Це не лише для звітності, а й для того, щоб потім можна було поділитися цими історіями з людьми.

Ми не знаємо, що робити з велосипедами потім, коли війна закінчиться і люди повернуться до України. Думаю, щось придумаємо. Пропонуйте свої ідеї, як нам вчинити з велосипедами 🙂

Усі фото надав Карліс Крекіс з громадської організації Pilsēta cilvēkiem.
photo
Марина Блудша

комунікаційна менеджерка U-Cycle

ПОДІЛИТИСЯ