Багато людей не ховають велосипед після перших похолодань. Їздити велосипедом можна круглий рік – головне правильно підійти до питання. Як їздити велосипедом взимку – порадами діляться київські велосипедисти.

Велосипедисти в Копенгагені, Данія. Фото: The Village
Ми поставили київським велосипедистам кілька питань: як їздити, якщо на вулиці ожеледиця, чого варто уникати, що краще одягати, як доглядати за велосипедом у холодну пору року. І ось що з цього вийшло.
Сніг, ожеледиця – як бути
- Встновити шиповану або злу гуму, тримати низький тиск.
- Не виконувати різких маневрів.
- Не гальмувати на ожеледиці, краще не крутити педалі – рухатись накатом.
- Переднім гальмом краще не користуватись – у деяких ситуаціях можна втратити контрль.
- Бажано мати дискові гальма – вони краще працюють і не псують ободи.
- Сидіння опустити, так щоб можна було стояти двома ногами на землі, сидячи на велосипеді. Ви зможете втриматись, якщо велосипед піде з-під контролю
- У разі небезпеки заносу виставляти ногу у напрямку заносу, не закладати велосипед у повороти під гострим кутом.
- Можна встановити контактні педалі, що дозволяють фіксувати ногу – правда, для них потрібно спеціальне взуття.
А взагалі, навіть досвідчені велосипедисти радять: не їздити велосипедом, якщо на дорозі сніг та ожеледиця. Якщо вкрай потрібно – їхати тротуарами (хоча їх, буває, чистять гірше, ніж дорогу). У будь-якій ситуації – їхати стримано, не набирати велику швидкість, не здійснювати круті маневи.
Що одягати
Варіантів щодо одягу дуже й дуже багато. Ми спробуємо дати максимальну кількість порад, однак до яких із них прислухатися – особиста справа кожного.
- Майже всі рекомендують одягати під низ термобілизну і «ніякої вовни чи бавовни – вони намокають і студять».
- При виборі одягу практично всі велосипедисти одностайні: тут головне не перестаратися. «Треба одягатися значно легше, ніж для пішої ходи. Якщо буде прохолодно – можна трохи активніше вкрутити, і зігрієшся, але якщо буде жарко – легко захворіти», – каже Антон Kadagazov.
- «Одягатися в такі речі, які не облягають міцно, а вільно сидять на тілі. Тепле повітря між одягом, в разі чого, легше “провітрити”, та й нагрітися більше міри не вдасться», – радить Микола Вогник.
- «Краще декілька тонких речей одягу ніж один товстий светр», – додає Дмитро Петришин.
- Майже одностайно радять одягати мембранну куртку – вона захистить від вологи ззовні й виведе випаровування зсередини.
- «Лижна куртка та штани, з вентиляцією – гарний вибір», – для Олександра Бобейка.
- «Треба одягатися стильно. В моді – мембранні та вітрозахисні тканини, які не запарять вас і в той же час не дадуть замерзнути», – Микола Вогник.
Термобілизна, фліс, софт-шел, полартек, мембранна куртка (не обов’язково все одночасно) – це набір активного велосипедиста взимку. Втім, якщо ви їдете на невеликі відстані – можна обійтися й без спортивного одягу.
Голова: Чи потрібно говорити про теплу шапку? Комусь подобається балаклава (підшоломник), хтось надає перевагу бафу (багатофункціональний головний убір), адже він може замінити підшоломник і шарф. Якщо очі та обличчя для вас важливіші ніж стиль – можна вдягати лижні окуляри.
«Якщо на куртці є капюшон і не вдягнений на голову, то повинен щільно прилягати до потилиці, в розкинутому вигляді в нього буде задувати вітер і створювати вихорі, що будуть продувати шию», – пояснює Дмитро Петришин.
Руки: Рукавиці. Головне: чим тепліші, тим краще.
Ноги: шкарпетки – які гріють, але не пропускають вологу. Гетри, наколінники. «Коліна обов’язково тримайте в теплі, це одна з найвразливіших частин вашого тіла в зимових поїздках!», – Микола Вогник
Взуття має бути таким, щоб його підошва від вологи не ковзала по платформі педалі. Взуття має бути просторим, теплим, а щоб не промокало, можна вдягати бахіли.
І ще: темніє взимку рано, тому світло та яскравий одяг для дороги необхідно мати завжди!
Чого слід уникати
- Схилів, підйомів
- Мостів та вузьких вулиць.
- Мокру кашу, особливо на шосе.
- Дірок і льодових напливів вздовж дороги.
Також важливо:
«Не варто їздити по дорогах коли узбіччя завалене, і чистий асфальт лише в колії для авто. Їхати зі швидкістю потоку ви не зможете, але будете заважати. Це спровокує водіїв здійснювати небезпечний обгін.» Антон Kadagazov.
Як доглядати за велосипедом
Головне в зимовому догляді за велосипедом – гальма, шини та ланцюг.
- Вода та сіль – найбільші вороги ходової частини велосипеда! Ланцюг слід мити й чистити, а потім змащувати і витирати сухою ганчіркою (хтось рекомендує після кожної поїздки, хтось – через кожні 50 км.)
- Зберігати велосипед слід у сухому теплому приміщенні. Якщо зберігаєте в квартирі, перед цим дайте йому 20 хвилин «акліматизуватися» в під’їзді.
- Часто перевіряти тиск в шинах.
- Чистити від піску.
- Гальма: Перевірити чи не має в тунелях тросів води, аби не замерзла.
І бонус для технічно підкованих велосипедистів (від Антона Kadagazov):
- Для каретки, рульової, втулок слід використовувати гідрофобне мастило («лодочне»).
- Гідравлічні гальма на мінеральній олії стають жорсткішими та «коротшими» – це не проблема, але треба звикнути.
- Вилка з масляним демпфером також стає жорсткішою, керованість та комфорт значно погіршуються.
- Можна залити автомобільне мастило LHM+ і в гальма і в демпферу вилки – воно на морозі не густіє.
«Я особисто взимку їжджу на такому велосипеді, який потребує мінімум догляду – змазувати ланцюг, перебирати втулки. Якщо у вашого велосипеда амортизаційна вилка, 20+ передач, хитронаворочені гальма і т.д. – дуже співчуваю», – розповідає з власного досвіду Микола Вогник
Отже, головні поради при їзді велосипедом взимку такі:
При ожеледиці на дорогу на виїжджати не варто.
Одягатися легше, ніж зазвичай.
Регулярно сушити, чистити і змащувати ходову частину велосипеда.
Забагато інформації? Просто сідайте і крутіть педалі – дорога сама підкаже, що, куди і як!
Асоціація велосипедистів Києва бажає всім легкої їзди та дякує за допомогу в підготвці матеріалу Олександру Бобейці, Миколі Вогнику, Івану Дехтяру, Влодку Зотову, Олегу Лементарьову, Дмитру Петришину та Антону “Kadagazov” Шевченку.



