Рекорд у Києві: Велосипедистів стало на 40% більше

Велосипедистів у Києві стало на 40% більше за рік, відповідно до результатів останнього підрахунку велосипедистів у столиці навесні 2018 року.

У будній та вихідний на вулицях Києва було зафіксовано на 40% та на 32% відповідно більше велосипедистів, ніж навесні 2017 року.

У 2018 році Асоціація велосипедистів Києва продовжила підрахунок велосипедистів у столиці. Підрахунок дає змогу виявити динаміку кількості користувачів велосипеда в 2018 році, порівняно з 2017 роком та попередніми роками. Завдяки підрахунку можна також визначити, куди їздять велосипедисти, чи вдягають вони шоломи, скільки з них рухаються тротуарами, в якому одязі вони їздять та скільки серед них жінок.


Кількість та динаміка

Навесні 2018 року на основних перехрестях Києва АВК нарахувала у будній день 3089 велосипедистів та у вихідний день 2984 велосипедисти.

Цього року до підрахунку було додано 2 нові точки, але для коректного порівняння з весною минулого року, ми візьмемо дані без них. Відповідно, цього року на 20 перехрестях було нараховано 2918 велосипедистів у будній день та 2854 велосипедистів у вихідний день. Це максимальна кількість за всю історію підрахунку, починаючи з 2014 року.

Якщо порівняти це з минулим роком, то динаміка є позитивною в обидва дні: у будній день кількість велосипедистів, які проїхали на 20 перехрестях, зросла на 40% (з 2082 до 2918), а у вихідний – на 32% (з 2157 до 2854).

«40% приросту – це абсолютний рекорд для буднього дня та рекорд приросту за 5 років підрахунку велосипедистів у Києві. Таке зростання кількості користувачів велосипедом у столиці дуже нас тішить, і ми впевнені, що цьому сприяють наша промо- та адвокаційна робота, а також активність усіх велоініціатив Києва. Проте, можна припустити, що частково такий сплеск стався через інші фактори, зокрема погоду. Адже кінець травня був у Києві дуже теплим та сонячним – в кінці місяця, коли ми проводили підрахунок, температура піднімалася до +20-25°С» – коментують дані в Асоціації велосипедистів Києва.

Баланс кількості велосипедистів між буднім та вихідним цього року становить тільки 8% на користь буднього дня. Навесні 2017 року, навпаки, ми нарахували на 4% більше велосипедистів у вихідний день, ніж у будній. Це досить невелика різниця, і вона говорить про те, що тенденція поширення практик ком’ютингу, коли люди використовують велосипед у будній день, щоб діставатися із точки А у точку Б, зберігається.

Гендерний розподіл

Навесні у будній день на точках підрахунку було помічено 14% жінок та 86% чоловіків, у вихідний день жінок стало традиційно більше – 21% серед усіх користувачів велосипеда, а чоловіків, відповідно, 79%. Порівняно із весною минулого року спостерігаємо незначну, але позитивну динаміку – частка жінок загалом зросла на 2% (у 2017 році було зафіксовано 12% велосипедисток у будній та 19% велосипедисток у вихідний).

Навесні 2018 року найбільше жінок було помічено на троєщинському веломаршруті – на перехресті Сабурова/Бальзака – за 2 вечірні години буднього дня там проїхали 74 жінки. Для порівняння – навесні 2017 року на цій точці було нараховано 33 велосипедистки.

Рух по тротуарах

Підрахунок дав змогу виявити, що у травні 2018 року 39% велосипедистів рухалися по дорозі, а 61% – по тротуару в будній день. У вихідний день пропорція дещо змінюється: 32% їдуть по дорозі та 68% по тротуару. Очевидно, що у вихідний день рух по тротуарах інтенсивніший, адже саме у вихідні дні у місто виїжджає більше велосипедистів із рекреаційною метою. Серед них, у свою чергу, може бути менша частка досвідчених користувачів, які не почувають себе впевнено на дорозі.

Тенденція дисбалансу між тими велосипедистами, які обирають їхати по дорозі та по тротуару, продовжується майже на рівні 2016 року і становить приблизно 40% на 60% у будні та 30% на 70% у вихідні. У Києві лише 30-40% велосипедистів рухаються по дорогах, адже на більшості з них немає безпечних та комфортних умов для їзди велосипедом.

Найінтенсивніший рух по тротуару зафіксовано на перехресті Сабурова/Бальзака (велодоріжка), на Північному (Московському) та мості Патона, а також на проспекті Героїв Сталінграда в районі кола на вулиці Маршала Тимошенка.

Шоломи та одяг

Навесні 2018 року в шоломах їздив приблизно кожен четвертий велосипедист: 26% у вихідні дні та 25% у будні дні. Найбільшу кількість велосипедистів у шоломах зафіксовано на Пішохідному мосту, на Північному (Московському) та на Повітрофлотському мостах. Порівняно з весною 2017 року частка велосипедистів у шоломах у будній день не змінилася, а у вихідний зросла з 23% до 26%. Нагадаємо, шолом для велосипедистів не є обов’язковим за Правилами дорожнього руху.

Більшість київських велосипедистів їздять на гірських велосипедах (МТБ), на другому місці за популярністю – шосейники. За спостереженнями волонтерів, 50/50 їдуть у спортивній формі та звичайному зручному одязі «кежуал» (casual).

Найпопулярніші напрямки

У будній та вихідний дні підрахунку найпопулярнішими точками були Московський (Північний) міст та перетин вулиці Сабурова та Бальзака. Найменше велосипедистів проїжджало на площі Слави, на перетині вулиць Саксаганського та Льва Толстого, Малевича та Федорова, Кирилівської та Юрківської.

Умови підрахунку: травень 2018 року

У 2018 році було проведено вже другий, весняний підрахунок велосипедистів у будній день (16 травня) та у вихідний (12 травня). Час для підрахунків обирався найбільш піковий: з 17 до 19 у будній день (середа) з 12 до 14 у вихідний день (субота). Дні для підрахунку обиралися з гарною погодою. У суботу, 12 травня, було сонячно та вітряно, +20-22°С, а у середу, 16 травня, хмарно з проясненнями, +23-25°С.

Зміни у методології

Навесні 2018 року АВК додала 2 додаткові точки до 29, де вже здійснюється підрахунок: це перехрестя вулиць Сирецької та Кирилівської (Куренівка) та перехрестя вулиць Глибочицької, Нижнього та Верхнього валів та Воздвиженської (в’їзд на Поділ з боку Лук’янівки). Ці точки ми вважаємо стратегічними для замірів через заплановану реконструкцію вул. Глибочицької і черговість веломаршрутів, затверджену у Велоконцепції Києва.

На Куренівці було нараховано 110 велосипедистів у будній день та 77 велосипедистів у вихідний день. На новій точці на Подолі було нараховано 61 велосипедист у будній день та 53 у вихідний. Щоб коректно порівняти динаміку кількості велосипедистів із весною минулого року, ми не враховуємо велосипедистів на цих нових точках, а робимо порівняння тільки по 20 перехрестях, які були в обох підрахунках.

Всі інші аспекти методології залишилися незмінними: заміри проводяться щороку навесні (травень) та восени (вересень) у будній (17:00-19:00) та вихідний (12:00-14:00) дні на тепер 22 точках на лівому та правому берегах Києва.

Точки підрахунку традиційно обираються так, щоб це були точки в’їзду в центр міста з усіх основних магістралей, аби охопити якомога більшу кількість велосипедистів у час, коли вони їдуть на роботу або навпаки. Також є кілька точок підрахунку біля в’їздів у парки (наприклад, Голосіївський, парк Муромець тощо).

Хто проводив підрахунок

Підрахунок здійснюють волонтери Асоціації велосипедистів Києва власноруч, оскільки підрахунок вимагає уваги до багатьох деталей, а не просто фіксацію трафіку. На жаль, у Києві поки що немає таких відеокамер, які б могли повністю замінили роботу наших волонтерів.

Навесні 2018 року по 32 волонтери у будній та вихідний дні рахували велосипедистів, які проїжджали повз них протягом 2 годин. АВК надзвичайно вдячна волонтерам за їх роботу і запрошує всіх зацікавлених слідкувати за анонсами і долучатися до наступного підрахунку восени 2018 року.

Формуляри підрахунок велосипедистів

Волонтери, які проводили підрахунок велосипедистів у травні 2018 року:
Андрій Климчук, Андрій Москаленко, Анна Храбан, Віталій Ємєлін, Влад Воробйов, Владислав Панченко, Володимир Ільків, Грицько Горій, Дейвідас Гуртаюс, Даша Пирогова, Алла Дейнега, Денис Черняк, Євген Гончаренко, Євгеній Пилипенко, Іва Репницька, Ігор Гірченко, Ігор Краснов, Ілгам Гасанов, Іра Хитрик, Катерина Мірошниченко, Катерина Пономарчук, Ксенія Тарадай, Людмила Іванова, Максим Бережняк, Максим Денисенко, Максим Дорош, Максим Русиник, Максим Самойлюк, Маргарита Маньшова, Марина Блудша, Марина Юрків, Маріанна Іовенко, Маріанна Маршаленко, Марія Шененко, Наталія Міняйло, Наталя Винарська, Оксана Марюк, Олександр Двораковський, Олександр Медведенко, Олександр Панков, Олександр Поштаренко, Олександр Томазов, Олександра Абдурашитова, Олексій Гаценко, Олексій Головань, Олексій Клановець, Олексій Климов, Олена Лебухорська, Ольга Стулій, Остап Кучма, Роман Улітько, Саша Богаченко-Мішевський, Сніжана Боженок, Тарас Грицюк, Тетяна Буць, Тетяна Іванова, Юрій Шакалов, Ярослав Шамраєнко. Координувала підрахунок координаторка волонтерів АВК Марія Шененко.

Фото надали волонтери Підрахунку велосипедистів у Києві.

Результати підрахунку велосипедистів: осінь 2017

Результати підрахунку велосипедистів: весна-літо 2017

Нагадаємо, 14 липня в Києві покажуть, як їздити на велосипеді елегантно.

Хочете бачити Київ велосипедним? Приєднуйтеся до Асоціації велосипедистів Києва. Що більше нас буде, то швидше ми будемо жити в комфортному місті!

ПОДІЛИТИСЯ