Результати підрахунку велосипедистів у 2014 році (Київ)

У 2014 році Асоціація велосипедистів Києва розпочала підрахунок велосипедистів у столиці. Завдяки підрахунку можна визначити, куди їздять велосипедисти, чи вдягають вони шоломи, скільки з них рухаються тротуарами, в якому одязі вони їздять та скільки жінок користуються велосипедами. У майбутньому підрахунок дасть змогу виявити динаміку зростання кількості велосипедистів у місті.

Формуляри підрахунок велосипедистів

Минулого року було проведено два підрахунки велосипедистів: навесні (у квітні/травні) та восени (у вересні), у будній день та у вихідний. Час для підрахунків обирався найбільш піковий: з 12 до 14 у вихідний день (суботу) та з 17 до 19 у будній (середа). Восени також було вирішено зробити ще один підрахунок у будній день у ранковий час для того, щоб зіставити велосипедну активність зранку та ввечері.

підрахунок велосипедистів

Волонтери, що проводили підрахунки

Умови підрахунку в 2014 році

Дні для підрахунку обиралися із гарною погодою. Так, в один із запланованих днів (16 квітня) підрахунку був дощ, тож підрахунок перенесли на 28 травня. Загалом погода у всі дні підрахунку була приблизно однакова: сонячно, деколи із мінливою хмарністю, без опадів, температура коливалась від +18 до +25 °С.

Де відбувався підрахунок

Підрахунок проводився на 19 перехрестях. Під час останнього дня підрахунку, 13 вересня, додали ще два перехрестя на дорогах із одностороннім рухом, аби можна було прослідкувати, куди їдуть велосипедисти: у центр чи навпаки.

Для підрахунку обиралися точки в’їзду у центр міста з усіх основних магістралей, аби охопити якомога більшу кількість велосипедистів у час, коли вони їдуть на роботу або навпаки. Також є кілька точок підрахунку біля в’їздів у парки (наприклад, Голосіївський, парк Дружби народів тощо). Такий вибір точок дає можливість порівняти кількість велосипедистів у цих точках у будній та вихідний день.

Підрахунок велосипедистів Києва у 2014 році

Найпопулярніші напрямки

Так, наприклад, у вихідні дні найпопулярнішими точками були Московський міст (в обидва боки), Пішохідний міст (також у обидва боки), Новий Гаванський міст (у бік Оболоні) та Голосіївська площа.

У вечір буднього дня найбільше велосипедистів було, знову ж таки, на Московському мосту (рухалися в обидва боки), на перехресті вулиці Ахматової та проспекту Григоренка і на перехресті мосту Патона та Дніпровської набережної (рухалися в бік Русанівської набережної). Щодо ранку буднього дня, то найбільше велосипедистів їхало по Московському мосту в бік центру, по Пішохідному мосту та Набережному шосе у бік Поштової площі та по Гаванському мосту у бік Подолу. Тобто, як і очікувалось, найбільшими точками тяжіння у вихідні дні стають рекреаційні зони (парк Дружби народів, Оболонська набережна, Голосіївський парк). Вранці буднього дня велосипедисти їдуть до центру, а от ввечері потоки велосипедистів досить різнонаправлені (хтось їде з центру, хтось навпаки).

Підрахунок велосипедистів вереснеь 2014

Московський міст

Де найменше велосипедистів

Найменшою популярністю серед велосипедистів користується перехрестя вулиць Межигірської та Юрківської: тут було зафіксовано найменшу кількість велосипедистів у всі дні підрахунку.

Підрахунок велосипедистів київ

І скільки ж нарахували?

Говорячи про кількісні показники, то навесні було зафіксовано більшу кількість велосипедистів (3665 проти 3535 восени). Весною більше велосипедистів було саме у вихідний день (2140 проти 1525 у будній), а от восени більше велосипедистів було у будній день (1801 проти 1734 у вихідний). Зранку буднього дня велосипедистів значно менше, ніж ввечері.

infogr_2014

Pух по тротуарах

Підрахунок дав змогу виявити, що 53% велосипедистів у Києві їдуть саме по тротуару. Найінтенсивніший рух по тротуару зафіксований на Набережному шосе, проспекті Григоренка (де є велодоріжка) та на Володимирському узвозі (де рух по дорозі ускладнений бруківкою). Є також невелика відмінність за сезонністю: восени дорогам віддають перевагу більше велосипедистів, ніж весною. 10 вересня було єдиним днем, коли кількість велосипедистів, що рухалася дорогою, перевищила кількість велосипедистів на тротуарі (53% проти 47%). Також цікаво, що у будні дні відсоток велосипедистів, що їде по дорозі, вищий за відсоток велосипедистів на дорозі у вихідні. Вочевидь, у будній день їздять переважно досвідчені велосипедисти, для яких важлива швидкість, у той час як у вихідний день велосипеди часто використовують для відпочинку, і саме по тротуарах більшість велосипедистів дістається в парки.

Гендерний розподіл

Зараз, у Києві значно більше велосипедистів-чоловіків, аніж жінок (85% проти 15%). Найбільше жінок було помічено на перехрестях вулиць Межигірська-Юрківська і Саксаганського-Льва Толстого. Найменше велосипедисток проїжджало по перехрестю біля метро Дорогожичі (в один з днів підрахунку жінок там не було взагалі). Жіни на велосипедах віддають перевагу тротуарам (у вихідні цей відсоток зростає: 67% проти 55% у будні). Також відсоток жінок, що рухаються по тротуару значно зростає на небезпечних ділянках (міст Патона, Повітрофлотський міст, Новий Гаванський міст). Загалом, більше жінок їздять на велосипеді саме весною; у вихідний день можна побачити набагато більше велосипедисток, порівняно з буднім.

Набережна

Рух у невірному напрямку

У невірному напрямку (по зустрічній) рухаються 9% велосипедистів. Цей відсоток доволі приблизний, оскільки дехто з волонтерів рахував такий рух лише по дорозі, а дехто – і по дорозі, і по тротуару. Рух у зворотному напрямі переважає на мостах, зокрема, Московському мосту, мосту Патона, Повітрофлотському мосту. Значна кількість велосипедистів рухається у невірному напрямку на проспекті Григоренка, де є велодоріжка, та по Набережному шосе. Тобто рух у зворотному напрямку поширений у місцях, де велосипедистам (втім, як і пішоходам) складно перейти на інший бік вулиці. Восени у невірному напрямку загалом рухається більше велосипедистів, ніж весною, а у вихідний день більше, ніж у будній.

Шоломи

У шоломах їздять лише 22% велосипедистів. Найбільшу кількість велосипедистів у шоломах зафіксовано на Пішоходному мосту, Голосіївській площі, на перехресті біля метро Дорогожичі та на проспекті Перемоги. Восени шоломи використовують більше велосипедистів, ніж весною (23% проти 21%). Весною більше велосипедистів у шоломі було саме у вихідний день, восени ж навпаки.

підрахунок велосипедистів київ

Як виявив підрахунок, у будній день більшість велосипедистів віддають перевагу звичайному одягу, у вихідний день зростає кількість велосипедистів у спортивному одязі, але загалом співвідношення не перевищує 50/50. Більшість велосипедистів у Києві їздить на гірських велосипедах.

Підрахунок велосипедистів у Києві проводить Асоціація велосипедистів Києва в рамках проекту «Розвиток велотранспорту для добробуту громад». Підрахунок здійснюватиметься за однаковою методикою протягом 4 років з метою виявлення динаміки зростання кількості велосипедистів у місті та вивчення поведінки користувачів велосипедів у Києві.

Весняний підрахунок велосипедистів 2015 у Києві відбудеться 18 квітня (субота) та 22 квітня (середа). Хочете долучитися і допомогти? Заповнюйте анкету, будемо рахувати разом!

ПОДІЛИТИСЯ