У Києві кількість велосипедистів на вихідних збільшилась на 15% за рік

У вихідний день на вулицях Києва стало на 15% більше велосипедистів за рік. Такі результати підрахунку велосипедистів навесні 2019 року, який провела U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва»).

Підрахунок велосипедистів проводиться в Києві навесні та восени з 2014 року. Це дослідження дає змогу виявити динаміку кількості користувачів велосипеда, порівняно з попередніми роками. Завдяки підрахунку можна також визначити, куди люди їздять велосипедом, чи вдягають вони шоломи, скільки з них рухаються тротуарами, в якому одязі вони їздять та скільки серед них жінок і чоловіків.

Кількість та динаміка

У травні 2019 року протягом двох годин підрахунку на 22 перехрестях Києва було нараховано 2833 велосипедистів у будній день та 3430 велосипедистів у вихідний день. Якщо порівняти це з минулим роком, то динаміка є позитивною у вихідний день: кількість велосипедистів, які проїхали на 22 перехрестях, зросла на 15% (з 2984 до 3430). У будній день ми навпаки зафіксували невеликий спад на 8% (з 3091 до 2833).

«Баланс кількості велосипедистів між буднім та вихідним цього року становить 21% на користь вихідного дня. Навесні 2018 року ми навпаки нарахували на 8% більше велосипедистів у будній день, ніж у вихідний. Цей баланс щороку міняється залежно від погоди, сезону та інших факторів. Коли баланс схиляється у вихідний день, то це зазвичай більші прирости, ніж коли баланс схиляється до будніх днів. Адже частина користувачів велосипеда в Києві катається винятково у вихідні, для них велосипед є спортивною або відпочинковою практикою», – прокоментували результати підрахунку в U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва»).

 Гендерний розподіл

Навесні у будній день на точках підрахунку було помічено 11% жінок та 89% чоловіків. У
вихідний день жінок стало традиційно більше — 20% серед усіх користувачів велосипеда, а чоловіків відповідно 80%. Порівняно з весною минулого року спостерігаємо незначну низхідну динаміку – частка жінок зменшилася на 1%. Нагадаємо, у 2018 році було зафіксовано 12% велосипедисток у будній та 21% велосипедисток у вихідний.

Навесні 2019 року найбільше жінок було помічено на Пішохідному мосту — за дві години вихідного дня там проїхали 199 жінки. Для порівняння: навесні 2018 року на цій
точці було нараховано 59 велосипедистки.

Рух по тротуарах
Підрахунок дав змогу виявити, що у травні 2019 року 36% велосипедистів рухалися по
дорозі, а 64% – по тротуару в будній день. У вихідний день пропорція дещо змінюється: 35% їдуть по дорозі та 65% по тротуару.

Зазвичай на підрахунках ми фіксуємо, що у вихідний день рух по тротуарах дещо інтенсивніший, адже саме у вихідні дні в місто виїжджає більше велосипедистів із рекреаційною метою. Серед них, у свою чергу, може бути менша частка досвідчених користувачів, які не почувають себе впевнено на дорозі. Але загальна тенденція полягає у тому, що тільки близько третини користувачів використовує дорогу для щоденної їзди, адже на більшості з них немає безпечних та комфортних умов для їзди велосипедом. Близько 2/3 велосипедистів у Києві рухаються тротуарами, де насправді набагато безпечніше, але нелегально, згідно з Правилами дорожнього руху.

Як і минулого року, найінтенсивніший рух по тротуару зафіксовано на Північному
(Московському) та мосту Патона, на Троєщині, а також на проспекті Героїв Сталінграда — саме там, де автомобільний трафік є дуже інтенсивним.

Шоломи та одяг
Навесні 2019 року в шоломах їздив приблизно кожен четвертий велосипедист: 26% у вихідні дні та 27% у будні дні. Найбільшу кількість велосипедистів у шоломах зафіксовано на Пішохідному мосту. Порівняно з весною 2018 року частка велосипедистів у шоломах у будній день зросла із 25% до 27%, а у вихідний трохи знизилася – зросла з 27% до 26%. Нагадаємо, шолом для велосипедистів не є обов’язковим за Правилами дорожнього руху.

Більшість київських велосипедистів їздять на гірських велосипедах (МТБ), на другому місці за популярністю — шосейники. За спостереженнями волонтерів, від 10% до 30% вдягнені у спеціальну велоформу, решта — у звичайному зручному повсякденному одязі (casual).

Найпопулярніші напрямки

У будній та вихідний дні підрахунку найпопулярнішими точками були Пішохідний,
Московський (Північний) мости, міст Патона та перетин вулиці Сабурова та Бальзака.

Найменше велосипедистів проїжджало на площі Слави, на перетині вулиць Кирилівської та Юрківської, Січових стрільців та Чорновола.

Умови підрахунку: травень 2019 року

У 2019 році було проведено весняний підрахунок велосипедистів у будній день (15 травня) та у вихідний (18 травня). Час для підрахунків обирався найбільш піковий: з 17 до 19 у будній день (середа) з 12 до 14 у вихідний день (субота). Дні для підрахунку обиралися з гарною погодою. У середу, 15 травня, була мінлива хмарність, +21-25°С, а у суботу, 18 травня — ясно, вітряно, +20-25°С.

Зміни у методології
Навесні 2018 року ми додали два додаткові перехрестя до тих 20, де вже здійснюється
підрахунок. Це перехрестя вулиць Сирецької та Кирилівської (Куренівка) та перехрестя
вулиць Глибочицької, Нижнього та Верхнього валів та Воздвиженської (в’їзд на Поділ з боку Лук’янівки). Ці точки ми вважаємо стратегічними для замірів через заплановану
реконструкцію вул. Глибочицької і черговість веломаршрутів, затверджену у велоконцепції Києва. Відповідно навесні 2019 ми продовжуємо рахувати велосипедистів на цих перехрестях і порівнюємо дані з минулим роком, беручи до уваги всі 22 перехрестя. На Куренівці цього року було зафіксовано вдвічі більше велосипедистів, ніж минулого року. Цього травня було нараховано 229 велосипедистів, порівняно з 110 велосипедистами у будній день 2018 року. А на новій точці на Подолі було нараховано 83 велосипедисти у будній день і 66 у вихідний, що як мінімум на чверть більше, ніж минулого року (61 велосипедист у будній день та 53 у вихідний).

Усі інші аспекти методології залишилися незмінними: заміри проводяться щороку навесні (травень) та восени (вересень) у будній (17:00-19:00) та вихідний (12:00-14:00) дні на тепер 22 точках на лівому та правому берегах Києва.

Точки підрахунку традиційно обираються так, щоб це були точки в’їзду в центр міста з усіх основних магістралей, аби охопити якомога більшу кількість велосипедистів у час, коли вони їдуть на роботу або навпаки. Також є кілька точок підрахунку біля в’їздів у парки (наприклад, Голосіївський, парк Муромець тощо).

У 2019 року під час підрахунку велосипедистів окремо фіксували велокур’єрів Glovo та Uber Eats і користувачів міського велопрокату Nextbike.

Хто проводив підрахунок
Підрахунок здійснюють волонтери U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») власноруч, оскільки підрахунок вимагає уваги до багатьох деталей, а не просто фіксацію трафіку. На жаль, у Києві поки що немає таких відеокамер, які б могли повністю замінили роботу наших волонтерів.

Навесні 2018 року по 32 волонтери у будній та вихідний дні рахували велосипедистів, які проїжджали повз них протягом 2 годин. Волонтери, які проводили підрахунок велосипедистів у травні 2018 року: Аліса Гайовська, Андрій Климчук, Андрій Піддубняк, Антон Білецький-Волох, Антон Русінов, Вадим Сіденко, Віка Бауде, Віктор Блудший, Віктор Крук, Віта Жигаліна, Влад Кузьмин, Влад Панченко, Володимир Ільків, Володимир Ковальчук, Денис Скрипник, Діма Беспалов, Євгеній Франків, Ігор Гірченко, Ігор Іванов, Ілля Чумак, Інна Сізарова, Катерина Ковальова, Катерина Шульга, Кирило Охріменко, Костянтин Горяйнов, Ксенія Панченко, Максим Малишев, Максим Русиник, Марина Блудша, Маріанна Маршаленко, Микола Левченко, Наталія Князева, Наталія Шаванова, Оксана Марюк, Олександр Гайовський, Олександр Невський, Олександр Пилипенко, Олександра Дашко, Олександра Кулясова, Олексій Гаценко, Олексій Делянов, Олексій Довгополий, Саша Кучинська, Саша Томазов, Світлана Філіппова, Святослав Москаленко, Сергій Конченко, Сергій Марценюк, Сергій Юківський, Софія Лук’янчук, Тетяна Дурнєва, Юрій Степаненко, Юрій Стовбун, Юрій Шакалов, Юрій Яковенко, Ярослав Арешкович. Координувала підрахунок координаторка волонтерів U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») Марія Шененко.

Аналіз даних та матеріали підготувала волонтерка, членкиня Ревізійної комісії U-Cycle соціологиня Дарина Пирогова.

Ми надзвичайно вдячні волонтерам за їхню роботу і запрошуємо всіх зацікавлених стежити за анонсами і долучатися до наступного підрахунку восени 2019 року.

Нагадаємо, за результатами підрахунку велосипедистів восени 2018 року користувачів велосипеда в Києві побільшало в будні рівно на 40%, а у вихідні – на 46% за рік.

U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») — це експертна громадська організація, яка просуває велосипед як безпечний зручний транспорт. Ви можете підтримати нашу діяльність у різний спосіб.

U-Cycle — це yoU, Urban, Ukraine.

ПОДІЛИТИСЯ