Велосипедом до школи: результати конкурсу серед шкіл на участь у національній кампанії

У результаті конкурсу серед українських шкіл на участь у національній кампанії «Велосипедом до школи» відібрано 15 шкіл.  Загалом на конкурс надійшло понад 200 заявок з усіх областей країни.

Про конкурс і кампанію «Велосипедом до школи»

Конкурс є частиною національної кампанії «Велосипедом до школи» в межах проєкту «Впровадження освіти з безпеки руху на велосипеді в українських школах. Сприяння сталій мобільності та покращенню безпеки дорожнього руху для дітей та молоді в Україні», який впроваджує U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») в партнерстві з ChildFund Deutschland за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини. Кампанію «Велосипедом до школи» також підтримує програма МАТРА Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Інформаційними партнерами конкурсу є ГО «EdCamp Ukraine» і Нова українська школа (НУШ).

Метою проєкту є інтегрувати навчання з безпеки руху на велосипеді в українську шкільну освіту, а також сприяти його впровадженню на основі розробленого документу національної політики. Така освіта в Україні забезпечить ефективніший захист дітей і підлітків на велосипедах та підвищить їхню участь у дорожньому русі.

avatar

Анастасія Макаренко,

виконавча директорка U-Cycle
(ГО «Асоціація велосипедистів Києва»)

«Велосипед стає дедалі популярнішим транспортом в Україні, однак безпека на дорогах залишається основною проблемою: ДТП є найпоширенішою причиною смертності серед молоді до 18 років. Основною проблемою, крім недостатньої велоінфраструктури, часто є незнання правил дорожнього руху та правильної поведінки на дорозі. Саме тому так важливо зробити велоосвіту з безпеки руху доступною для українських дітей і підлітків, починаючи зі школи».

avatar

Богдан Андрощук,

керівник департаменту країн Східного партнерства, ChildFund Deutschland

«Тішить те, що школи-переможниці представляють Україну від східних до західних областей, а отже і теми «велосипед» та «освіта з безпеки руху» стали доступними по всій країні не лише у теорії, а й на практиці. Переконаний, що обрані школи та їх представники стануть постійними амбасадорами освіти з безпеки руху та веломобільності у близькому майбутньому у своїх регіонах і вноситимуть значну лепту у розвиток велоінфраструктури та просвітництва у своїх та сусідніх громадах».

avatar

Аліна Кундіч,

координаторка національної кампанії «Велосипедом до школи»

«Під час конкурсу мій телефон та електронка просто розривались від уточнень і питань. Дзвонили і писали не лише від шкіл, органів влади, велоспільноти, а й від дошкільних та позашкільних навчальних закладів, які також хотіли взяти участь. Хоча наш конкурс був для загальноосвітніх шкіл. Про що такий інтерес нам говорить? Це черговий доказ, що велоосвіта з безпеки руху та комфортні велоумови як для дорослих, так і для найменших учасників дорожнього руху в Україні як ніколи на часі. Кожна школа вже підняла важливі питання у своїх громадах, адже заявники мали надати лист підтримки від влади, яка в подальшому має підтримувати не лише школу, а й громаду в напрямку розвитку сталої мобільності».

Фіналісти конкурсу

Фіналістами конкурсу на участь у національній кампанії «Велосипедом до школи» стали 15 загальноосвітніх шкіл: 

 1. Верхівцевський ліцей №1 (Дніпропетровська область);
 2. Вовчанський ліцей №3 (Харківська область);
 3. Боярський академічний ліцей «Гармонія» (Київська область);
 4. Слов’янська ЗОШ №11 (Донецька область);
 5. Омельницька ЗОШ І-ІІІ ступенів (Полтавська область);
 6. ЗОШ І-ІІІ ступенів №18 м. Рівне;
 7. ЗЗСО І-ІІІ ступенів с. Велика Кісниця (Вінницька область);
 8. ОЗО ЗЗСО №4 м. Ківерці (Волинська область);
 9. Ліцей №7 м. Гайсин (Вінницька область);
 10. Миргородська гімназія імені Т. Г. Шевченка (Полтавська область);
 11. КЗ Маловодянська ЗШ І-ІІІ ступенів (Кіровоградська область);
 12. Млинівська ЗОШ №3 І-ІІІ ступенів (Рівненська область);
 13. Новодавидківська ЗОШ І-ІІІ ступенів (Закарпатська область);
 14. НВК «ДНЗ-ЗНЗ І ступеня, гімназія» м. Славута (Хмельницька область);
 15. Лисичанський ліцей №28 «Гарант» (Луганська область).
Результати конкурсу серед шкіл на участь у національній кампанії «Велосипедом до школи»

Журі конкурсу розглянуло 140 заявок від шкіл, які надіслали на конкурс повний пакет документів:

 1. заповнену онлайн анкету заявника;
 2. скан-копію декларації про згоду, підписану директором або уповноваженою особою;
 3. заповнені онлайн анкети з дослідження знань правил дорожнього руху в кількості: 5 анкет від вчителів загальноосвітнього навчального закладу та щонайменше 30 анкет від учнів 8 – 11 класів (15 дівчат і 15 хлопців);
 4. скан-копію мотиваційного листа;
 5. лінк на коротку відеопрезентацію про навчальний заклад;
 6. скан-копію листа підтримки від муніципалітету: міської, селищної ради тощо.

Журі конкурсу окремо оцінювали мотиваційний лист та коротку відеопрезентацію від кожної школи. Мотиваційний лист оцінювався за такими критеріями:

Коротка відеопрезентація оцінювалась за критеріями:

15 шкіл-фіналісток конкурсу отримають:

 1. сучасні велопарковки критого типу для довгострокового зберігання велотранспорту;
 2. набір велоінструментів;
 3. 2 навчальні велосипеди з шоломами;
 4. допомогу в облаштуванні навчального майданчика (методична допомога – гайдлайн);
 5. навчання і сертифікація веломенторів, методичні матеріали та менторська підтримка для 2-х вчителів;
 6. участь у Bike Mentors Camp для перших 150 веломенторів і долучення до мережі веломенторів представників школи;
 7. проведення велофестивалю на базі школи;
 8. інформаційна підтримка в межах національної кампанії «Велосипедом до школи». 

Зокрема, від кожної з 15 шкіл-фіналісток конкурсу будуть запрошені по двоє вчителів або вчительок на навчання веломенторів. Додатково на навчання веломенторів також будуть запрошені по одному представнику від таких шкіл:

Думки журі конкурсу

До журі конкурсу на участь у національній кампанії «Велосипедом до школи» увійшли представниці і представники U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва»):

 1. Ангеліна Гусар, координаторка проєкту «Впровадження освіти з безпеки руху на велосипеді в українських школах. Сприяння сталій мобільності та покращенню безпеки дорожнього руху для дітей та молоді в Україні»
 2. Яна Брик, дійсна членкиня U-Cycle, експертка зі сталої мобільності
 3. Юрій Черній, представник Ради U-Cycle з адвокації
 4. Світлана Самікова, представниця Ревізійної комісії U-Cycle
 5. Вікторія Прокопенко, експертка U-Cycle з містопланування.
avatar

Членкиня журі конкурсу

Ангеліна Гусар, координаторка проєкту «Впровадження освіти з безпеки руху на велосипеді в українських школах. Сприяння сталій мобільності та покращенню безпеки дорожнього руху для дітей та молоді в Україні»

«Після перегляду і оцінювання заявок від шкіл-учасниць конкурсу мене не полишає думка про глобальність справи, бо, в першу чергу, ми спонукали школи замислитись над проблемою. І тепер, навіть якщо вони не перемогли в конкурсі, є велика ймовірність, що ми запустили незворотні процеси у свідомості вчительок і вчителів, директорів/ок, учнів та учениць — усіх людей, залучених до цього конкурсу і нашої кампанії «Велосипедом до школи».

avatar

Членкиня журі конкурсу

Яна Брик,

дійсна членкиня U-Cycle,
експертка зі сталої мобільності

«Цілком розумію, що поняття «стала мобільність» для більшості шкіл було абсолютно новим. Тим не менше, мене тішить той факт, що багато шкіл намагались з’ясувати і зрозуміти, що ж це таке, приділили цьому час і написали гідні мотиваційні листи. Разом із цим, на майбутнє рекомендую школам покращувати вміння готувати презентації. Адже не продаси свою ідею — не виживеш».

avatar

Членкиня журі конкурсу

Світлана Самікова,

представниця Ревізійної комісії U-Cycle

«Зізнаюсь чесно, що було непросто. Якісь заклади краще впорались з відеопрезентацією, а якісь навпаки — з мотиваційним листом. Заявок було багато, і тижня було мало, щоб я могла впевнено сказати, що оцінила всіх абсолютно об’єктивно, хоча максимально намагалася. У будь-якому випадку точно можу сказати, що щирих та старанних заявок було достатньо, а тому можна не хвилюватися, що 15 шкіл обрані саме серед них».

Нагадаємо, заявки на участь у конкурсі від українських шкіл будь-якої форми власності приймались з 22 листопада до 23:59 24 грудня 2021 року. До участі в конкурсі допускались загальноосвітні навчальні заклади І-ІІІ ступенів України, які надали правильно заповнений і повний пакет документів. Детальніше умови конкурсу викладено в Положенні про проведення конкурсу на участь у кампанії «Велосипедом до школи». 

Довідка: Освіта з безпеки руху на велосипеді вже є нормою в багатьох європейських країнах, зокрема в Німеччині, Польщі, Нідерландах. Велонавчання з безпеки руху є частиною шкільної програми, а подекуди починаються навіть з дитячого садочка. Для дітей та підлітків створюють умови, щоб вони могли добиратися до школи велосипедом. Велоосвіту з безпеки руху передбачено в національних велостратегіях, а для веломенторів/ок розроблено стандарти на державному рівні.

ПОДІЛИТИСЯ