Асоціація велосипедистів Києва провела перші зимові велонавчання.
Майстер з зимової їзди велосипедом провели координатор Велошколи АВК з безпеки руху Дмитро Макагон і велотренер Роман Миргородський на Контрактовій площі в неділю, 29 січня.
“Зазвичай ми проводимо безкоштовні велонавчання з безпеки руху навесні та влітку, але вирішили зробити це взимку, бо є потреба навчити людей, як саме навчитися пересуватися на велосипеді взимку. Київ не дуже пристосований для цього, хоча в європейських містах навіть з суворішим кліматом люди продовжують їздити на велосипеді”, – пояснив координатор Велошколи Дмитро Макагон.
Велонавчання відвідали понад 15 учасників. Для тих, хто не потрапив на наш майстер-клас, основні питання і відповіді щодо зимової їзди можна знайти в інтерв’ю велотренера АВК Романа Миргородського Gazeta.ua.
Де не можна їздити взимку на велосипеді?
– Взимку не можна наїжджати на льодяну кромку, бруківку, плитку, мармур і розділові смуги. Велосипед тоді просто вилітає з-під велосипедиста, як вибита табуретка. По розчищеній дорозі їхати можна.
Як треба їхати на велосипеді на дорозі?
– Шлях гальмування приблизно вдвічі більший взимку, тому потрібно витримувати дистанцію за автомобілем. Бажано триматись подалі від великого транспорту, бо вони закривають велику частину дороги і у велосипедиста гірший огляд.
На велосипеді взагалі варто зважуватись на прогулянку взимку чи краще почекати до сприятливих умов?
– Потрібно просто бути впевненим у велосипеді і в собі. Велосипед повинен працювати безвідмовно і всі його механізми справні. Щоб протектор був із максимальним зчепленням. Якщо у вас лисі шини, то можна трохи знизити тиск, щоб зчеплення з дорогою було кращим. А бути впевненим у собі – це означає вміти показувати правило повороту на дорозі, тобто вміти їздити з однією рукою на велосипеді.
Чи можна їздити взимку можна на літній ґумі?
– Можна, але літня ґума взимку дубіє. На ній важче їздити на льоду. Зимова ґума м’якша, не дубіє і має кращі характеристики. До того ж вона шипована і на ній не страшно їздити в ожеледицю. Також зимою важлива ширина колеса. Чим воно ширше, тим безпечніше.
Як краще вдягатись для велопрогулянки?
– Бажано вдягати більш спортивний одяг. Обов’язково термобілизну і ветровку, щоб не продувало.
Важливо тримати у теплі коліна. Якщо замерзнуть коліна, там замерзне спеціальна змазка, а це ризик травм. Зараз модні бафи, але я не рекомендую закривати обличчя – там збирається конденсат і їздити з мокрою тряпкою на обличчі не комфортно. Тому краще залишати собі ніс і рот відкритими. Також потрібні окуляри, інакше сльозяться очі чи туди щось потрапить. Ще не варто забувати, що на дорозі треба бути помітним – вдягати яскраві жилети, куртки, блималки тощо.
Як підготувати велосипед до зими?
– Бажано поставити протектор – зимову ґуму з шипами – і повісити крила, щоб сніг і багнюка не замастила одяг та взуття.
Як правильно гальмувати взимку?
– Гальма бажано прогріти – гальмувати ривками. Тоді воно ефективніше. Тим самим ви очистите вологу з гальм.
Гальмувати починаємо заднім колесом. Якщо велосипед залишається у вертикальному положенні, тоді лише можна підключати гальмо переднього колеса. Якщо кермо повернуте, то переднім гальмом взагалі не користуємось, інакше – падіння.
Як їздити на поворотах?
– Потрібно тримати велосипед максимально рівно і не завалювати.
Що потрібно робити, коли на дорозі виникає якась перешкода: лежачий поліцейський, бордюр, ями тощо?
– Потрібно перерозподіляти вагу на велосипеді. Коли переднє колесо заїжджає на перешкоду – краще сидіти, щоб розвантажити його, а вагу перемістити на заднє. Коли заднє наїжджає на перешкоду – навпаки, краще привстати, щоб дати більшу вагу на переднє колесо.
Нагадаємо, 10 лютого в Києві на Майдані Незалежності відзначатимуть Всесвітній зимовий День “Велосипедом на роботу”.
9 порад, як не впасти з велосипеда взимку
Хочете бачити Київ велосипедним? Приєднуйтеся до Асоціації велосипедистів Києва. Що більше нас буде, то швидше ми будемо жити в комфортному місті!