Howto про велоДСТУ: Як створити безпечну велоінфраструктуру

U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») зробила відео з поясненням вимог державних стандартів України про планування та проєктування велоінфраструктури для того, щоб допомогти створити максимально комфортну велосипедну інфраструктуру в українських містах.

Поради про ефективне застосування на практиці ДСТУ 8906:2019 «Планування і проєктування велосипедної інфраструктури. Загальні вимоги» дав Ігор Могила — експерт з міського транспорту та мобільності EGIS Україна та інженер-проєктувальник. 

Вимоги ДСТУ до створення велоінфраструктури розглянуто з погляду трьох сторін — замовника, проєктувальника, користувача. Окремі розділи присвячено взаємодії всіх сторін і відкритим питанням велоДСТУ.

«Такий поділ на погляди є важливим, тому що замовник, проєктувальник і користувач грають різні ролі, проте користуються чи передбачають одну й ту ж велосипедну інфраструктуру. Погляд з боку замовника про те, що має зробити міська чи сільська адміністрація для того, щоб у громаді з’явилась або продовжувала розвиватись якісна велосипедна інфраструктура. Розділ про погляд з боку проєктувальника пояснює, як спроєктувати велоінфраструктуру вздовж вулиці чи доріг, користуючись чинними нормативними документами, кращими практиками та рекомендаціями. З точки зору користувачів, які будуть користуватися велоінфраструктурою і для яких працюють замовники та проєктувальники, то вони мають розуміти, як можна впливати на результат», – пояснив Ігор Могила.

За словами експерта, велосипедна інфраструктура є невід’ємним елементом сучасного міста, бо велотранспорт — один з кращих способів, який забезпечує пересування мешканців на відносно короткі відстані. Велосипедні переміщення вважаються комфортними на відстані від 3 до 7 кілометрів, на цій відстані велосипед у місті є часто найшвидшим транспортом.

Howto про велоДСТУ «Як створити комфортну та безпечну велоінфраструктуру» виготовлено в межах урбаністичної школи «Вулиці для людей», яку організували влітку 2021 року U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») та Союз українських студентів у Німеччині (СУСН) у партнерстві з Департаментом транспортної інфраструктури КМДА і ГО «Центр екологічних ініціатив «Екодія» за підтримки Center for International Migration and Development. Окремим фокусом літньої школи також було застосування велоДСТУ. 

Велосипедні ДСТУ заклали єдину методологічну основу для планування і проєктування велонфраструктури в Україні. Ці державні стандарти містять загальні положення про планування і розділи про проєктування велоінфраструктури на вулицях, дорогах і перехрестях населених пунктів, а також поза населеними пунктами і велодоріжок. Також у них є вимоги до конструкції та експлуатації велоінфраструктури і велосипедних парковок. За основу при розробці українських велоДСТУ було взято Німецькі рекомендації з організації велосипедного руху ERA.

Нагадаємо, перші в історії державні стандарти України з велоінфраструктури розробив у 2018-2019 роках на замовлення U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») Державний дорожній науково-дослідний інститут ім. Миколи Шульгіна. ВелоДСТУ набули чинності 1 жовтня 2020 року, а з червня 2021 року вони є у відкритому доступі: https://bit.ly/3qyrYol

ПОДІЛИТИСЯ