Романа Рубан: Коли твоєї сміливості не вистачає, на допомогу приходить сміливість інших

Українська ілюстраторка Романа Рубан, яка багато років співпрацює з U-Cycle і є авторкою майже всіх афіш нашого Велопараду дівчат і флешмобу Велосипедом на роботу, зараз малює постери на тему війни. Під час війни Романа почала продавати принти зі своїми ілюстраціями, щоб збирати кошти на потреби ЗСУ та благодійних фондів. Її постер з велосипедистом під назвою ‘Ukraine means courage’ уже побував на виставках у Варшаві, Парижі, Нью-Йорку, Вашингтоні, Оттаві, Бухаресті, Сібіу, Пюто, Ерлангені, Жешуві та ін.

— Як з’явилися твої постери на тему війни в Україні?

Це моя реакція на війну і ситуативні ілюстрації на події, свідком яких я є. На одній з моїх перших ілюстрацій воєнного часу дівчина каже: «We are not safe».

Коли мої колеги з київського клубу ілюстраторів Pictoric побачили цю мою роботу, то сказали мені: «Якщо будеш ще щось робити, то ділися з нами, бо ми будемо висвітлювати нашу війну через роботи ілюстраторів».

Перша ілюстрація Романи після початку війни «We are not safe».

На створення постеру з велосипедистом ‘Ukraine means courage’ мене надихнули мої друзі, з якими мене поєднує байкполо. Багато з них пішли в київську тероборону чи шукали зброю, деякі ще за кілька тижнів до війни записалися в ТРО, наразі дехто вже в лавах ЗСУ, а хтось волонтерить на відновленні зруйнованих будинків і шкіл. Тому на постері зображений саме велосипедист, який їде з ґвинтівкою. Там є важлива деталь: у нього на рукаві світиться метелик — синьо-жовте серце.

Постер Романи Рубан ‘Ukraine means courage’.

Після початку війни я виїхала за кордон, але відчуваю себе тут дуже тендітною. Коли твоєї сміливості не вистачає, тоді на допомогу приходить сміливість інших. Мене надихає сміливість українських воїнів, яку вони показують російському агресору і всьому світу, оскільки я знаю їх особисто.

Мої плакати можна побачити на виставках у Польщі, Румунії, Німеччині, Франції, США та Канаді. Ці виставки клубу Pictoric — це ще один привід звернути увагу світу на війну в Україні. Ми намагаємося бути голосними, наскільки це можливо, щоб перемогти і зупинити цю війну.

Плакати Романи вже були на виставках у Польщі, Німеччині, Франції, США, Канаді.

— Як виникла ідея продавати постери?

Після того, як я запостила картинку з велосипедистом у соцмережах, мені написав знайомий з Португалії, який колись жив у Києві, запропонував надрукувати принти з моєю ілюстрацією і продавати їх з благодійною метою. Я, звісно, підтримала цю ідею. Це обмежений наклад у 100 екземплярів плакатів розміру А3, надрукованих архівним музейним способом пігментними чорнилами в техніці жикле — художній цифровий друк. Кожен плакат коштує 80 євро, гроші ми передаємо на благодійні організації та моїй родині. Більша частина коштів від продажу принтів іде на потреби ЗСУ, благодійний фонд «Голоси дітей». Для європейців це можливість задонатити на допомогу Україні, доставка принтів іде тільки в країни ЄС. 

Обмежений наклад принтів надруковано архівним музейним способом.

Також я брала участь у велосипедному ярмарку в Берліні, де продала принтів майже на тисячу євро. Частина пішла на ЗСУ, частина — на різні волонтерські ініціативи: Охмадит, Hospitaliers, Operation.Solidarity, Atelienormalno, Good Bread For Good People, Kyiv flower project, UAanimals. 

На велосипедному ярмарку в Берліні.

— Чому ти почала це робити?

Я не могла не малювати. Але буває я заклякаю, бо надто багато болю. Проте творчість — це й спосіб пережити війну, відбиток моїх відчуттів — зафіксуватися в цій точці, мати артефакт свого настрою, підтримувати бойовий дух.

Зазвичай я малюю для роботи, а тут така зміна в житті, повз яку ти не можеш пройти повз.  І хочеться дякувати кожному і кожній, хто долучається, хто не стоїть осторонь, ми в різних місцях, але діємо заодно.

Моя ілюстрація під назвою ‘Hope you are cycling’ — це історія ще з початку ковідних часів, коли навіть на вулицю було лячно виходити. Я зробила розмальовку з велосипедисткою, яка їде одна по вулиці. І тоді, і тепер у Берліні велосипед — це та річ, яка дозволяє мені відчути, що життя продовжується. Постер ‘Hope you are cycling’ продавався під час краудфандингу для БФ «Голоси дітей», який допомагає дітям, травмованим війною.

— Про що ти мрієш?

Організувати наступний міжнародний байкполо-турнір у Києві. Восени 2021 року Київ приймав турнір з байкполо, де грали команди з України, Білорусі, Німеччини, Швейцарії та Ірландії. Я би хотіла, щоб усі знову приїхали, і ми могли показати Київ та Україну. Схрещуємо пальці, щоб було куди вертатися і що показувати. Я не знаю, чи вистачить сміливості всім приїхати, але мрію про це.

Замовити принт з ілюстрацією Романи ‘Ukraine means courage’ з будь-якої країни ЄС можна тут. Частина коштів від продажу принтів іде на потреби Збройних Сил України, благодійний фонд «Голоси дітей».


Романа є героїнею документального фільму U-Cycle про київських велосипедисток.
photo
Марина Блудша

комунікаційна менеджерка U-Cycle

ПОДІЛИТИСЯ