Зелене світло для велоруху в громадах

Протягом 2018 року ми реалізували пілотний проєкт разом з об’єднаними територіальними громадами України за підтримки Програми U-LEAD з Європою.

Загальною метою проєкту «Зелене світло для велоруху в громадах» було покращити ставлення громад до велосипедного руху як економічного, стійкого та привабливого виду щоденного пересування. 

Пілот кампанії Велосипедом до школи

У межах проєкту в 5 громадах (Лохвицькій, Якушинецькій, Коростишівській, Білозірській і Корюківській ОТГ) відбувся пілот кампанії Велосипедом до школи. Головною метою кампанії є зміна ставлення до велосипеда, навчання безпечній поведінці на дорозі та створення образу велосипеда як елемента активного сучасного способу життя, що заохочує незалежність дітей.

Ця активність передбачала інфраструктурні та промоційні заходи в 5 громадах. Кожна школа та громада, яка брала участь у кампанії «Велосипедом до школи», отримала велопарковки в одній зі шкіл, велошколу з безпеки руху на велосипеді для дітей 14+ та тренерів з безпеки руху на велосипеді для забезпечення стійкості результатів кампанії, Правила дорожнього руху для велосипедистів, а також різноманітні засоби видимості для велосипедистів: світловідбивні браслети, велосипедні ліхтарі, дзвіночки на велосипед, світловідбивні чохли на рюкзаки. Невеликий запас цих предметів залишився у майбутніх місцевих тренерів для своїх велонавчань.

Ми підготували навчальний посібник, як зробити кампанію «Велосипедом до школи».

Ми встановили 21 велопарковку в 6 школах Корюківської, Ново-Борової, Якушинецької, Лохвицької, Коростишівської і Білозірської громад. Також наші велотренери провели велошколи з безпеки руху для дітей і підлітків і навчили 13 місцевих велотренерів. Спираючись на досвід у всіх громадах, команда проекту підготувала методичний посібник для велотренерів, який можна використовувати в будь-якій іншій громаді, яка хотіла би організувати в себе велошколу для школярів.

У межах проєкту ми зняли 10 промовідео про безпеку дорожнього руху, які можуть бути використані під час велошколи з безпеки руху.

Кампанія передбачала також соціальну рекламу Share the Road (Поділись дорогою) – плакати та білборди, що популяризують безпечну поведінку водіїв авто та користувачів велосипеда. Громади отримали друковані рекламні матеріали та рекомендації для проведення акції.

Велоконцепції для громад

У Коростишівській, Якушинецькій, Корюківській, Пирятинській, Лохвицькій громадах під керівництвом нашого експерта представники місцевих органів влади, місцеві жителі та велосипедисти розробили плани велосипедних мереж. Для цього вони визначили точки тяжіння для велопоїздок, проблемні зони на вулицях або інші питання, пов’язані з велосипедом та іншим транспортом.

У результаті семінарів було розроблено концепції велосипедного руху, які містять велосипедну мережу, потенційні місця для велосипедних стійок, заплановані промокампанії велосипедного руху. Усі громади затвердили остаточну версію велоконцепцій і отримали друковані версії.

Наприкінці проєкту команда проекту побачила можливість задовольнити потреби представників громади і поліпшити їхню технічну спроможність планувати та втілювати велоінфраструктурні проекти. Технічний тренінг з проектування вулиць та закупівлі послуг проектування вулиць охоплював основні питання безпеки дорожнього руху, види велосипедної інфраструктури, складання технічних завдань для проектів з реконструкції вулиць тощо. Навчання мало на меті допомогти у втіленні велоконцепцій у громадах. У тренінгах взяли участь представники Коростишівської, Межівської, Дунаєвецької, Берестівської і Ніжинської громад.

Державні стандарти з велоінфраструктури

Ми розпочали процес розробки державних стандартів України (ДСТУ) для планування та проєктування велосипедної інфраструктури і замовили розробку перших в історії України велоДСТУ в Державного науково-дослідного інституту імені Шульгіна (ДержДОРНДІ).

ДСТУ 8906:2019 «Планування і проєктування велосипедної інфраструктури» набули чинності 1 жовтня 2020 року. З червня 2021 року велоДСТУ є у відкритому доступі: https://bit.ly/3qyrYol

Ці ДСТУ допомагають інженерам, які працюють над проєктуванням вулиць у громадах і містах України, бо містять рекомендації щодо планування велосипедних мереж, вибору відповідного виду велосипедної інфраструктури для різних типів вулиць, рекомендації щодо проєктування перехресть, безпечних переїздів тощо.

Європейський тиждень мобільності в громадах

Ми підтримали українські громади в святкуванні Європейського тижня мобільності в Україні. ЄТМ відзначають щороку 16-22 вересня в тисячах міст і сіл Європи. Це загальноєвропейська ініціатива з популяризації сталих видів транспорту, яка заохочує керівників громад рівною мірою враховувати потреби пішоходів, велосипедистів та автомобілістів. Запуск Європейського тижня мобільності в громадах було організовано як невелику грантову програму для підвищення їхньої спроможності планувати, виконувати та звітувати про свою діяльність.

11 заявок з найбільшою кількістю балів було відібрано з 47 заявок з 21 області України на фінансування в рамках конкурсу ЄТМ: Красилівська, Славська, Новопсковська, Перечинська, Радивилівська, Миколаївська, Помічнянська, Сатанівська, Витвицька, Черкаська, Володимирівська громади. Перемогли громади з 10 областей України (Дніпропетровська, Донецька, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Рівненська, Хмельницька області) і представляють всі частини України. Сім переможців представляють громади, а чотири – громадські організації. Кожна з них отримала грант у розмірі 60 000 гривень на організацію Європейського тижня мобільності в громаді.

У рамках Європейського тижня мобільності (16-22 вересня 2018 року) усі переможці зробили багато заходів у своїх громадах для просування сталого транспорту (флешмоби Велосипедом до роботи, День без авто, велосипедні тури, різноманітні екскурсії), заходи з молоддю та студенти, круглі столи та семінари, друк рекламних матеріалів тощо.

Мережування на Veloforum 2018

5-7 жовтня 2018 року 26 представників громад взяли участь у міжнародній конференції Veloforum в Івано-Франківську. Під час заходу було організовано велосипедний тур, семінар та візити до місцевих органів влади. Конференція мала окрему секцію, присвячену проекту «Зелене світло для велоруху в громадах».

Додаткові активності

Кожна з шести громад, які брали участь у пілоті кампанії «Велосипедом до школи» та партисипативному плануванні велосипедних мереж, отримала по три велосипеди.

Як додаткову можливість для промоції пересування на велосипеді всі 17 громад, які брали участь у проєкті, отримали право провести один публічний показ документального фільму «Вело проти авто», який показує велосипед як інструмент позитивних змін у суспільстві.

Пов'язані новини

Затверджено нову редакцію ДСТУ

Як запалити зелене світло для велоруху в громадах

У 5 громадах України розробили велоконцепції

Тренінг АВК для громад: від ідеї до проекту

«Велосипедом до школи» поїхали учні в 5 областях України

Велосипедом до школи в Житомирській області

Велопарковки для школярів встановили у трьох областях

10 промовідео про безпеку руху і культуру їзди на велосипеді

Велосипедом до школи: як пройшла велошкола в Лохвиці

Велосипедом до школи в Корюківці: Велосипед як частина життя

Школярів у Якушинецькій ОТГ навчали безпечної їзди велосипедом

У 5 громадах розробили плани веломережі за допомогою АВК

Велотур «Зелене світло для велоруху в громадах» зібрав понад 400 людей

Зелене світло для велоруху в громадах, або Голландія поруч

Старт кампанії з розробки ДСТУ для велоінфраструктури

ПОДІЛИТИСЯ